A kormány 2025-től úgynevezett munkáshitelt vezetne be, a kommunikáció szerint azzal a céllal, hogy a fiatal, pályakezdő munkásokat segítsék életútjuk elkezdésében. Pontosabban azokat a fiatalokat céloznák meg, akik diákhitelre nem jogosultak (mert nem tanulnak tovább). A munkáshitel valamennyire emlékeztet a diákhitelre, de vannak babaváró hiteles vonásai is. Nézzük, mit lehetne tudni róla a társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet alapján.
A munkáshitel várható legfőbb jellemzői:
- maximum 4 millió forint összegű,
- kamatmentes,
- maximális futamideje 10 év,
- szabad felhasználású,
- nincs hozzá szükség ingatlanfedezetre.
A tervek szerint a munkáshitelt azok igényelhetik, akik:
- betöltötték a 17. életévüket, de maximum 25 évesek (nem töltötték be a 26-ot),
- van magyar munkaviszonyuk (minimum heti 20 óra), vagy vállalkozói igazolványuk, illetve
- akiknek a munkáshitel igénylésének időpontjában és azt megelőzően legalább 3 hónap folyamatosan tb-jogviszonyuk van.
Az alapfeltételek között szerepel még, hogy az igénylő nem lehet
- büntetett előéletű,
- nem lehet 5000 forintot meghaladó köztartozása,
- nem lehet a KHR-ben (banki feketelistában) fennálló tartozása, aktív státusza.
A tervezet szerint rendezett tartozással, vagyis passzív KHR-státusszal elvileg lehetséges lenne az igénylés, de a korábbi évek gyakorlata alapján arra lehet számítani, hogy a bankok nem fognak hitelezni olyan igénylőt, aki bármilyen státusszal szerepel az adóslistán.
Nem vehetnek fel munkáshitelt:
- akik jogosultak diákhitelre (vagyis főiskolások vagy egyetemisták).
A folyósítás után feltétel még, hogy az igénylő minimum 5 évig Magyarországon dolgozzon. Ezzel kapcsolatban van egy komoly rizikó amivel érdemes kalkulálni:
- a tervezet szerint gond lehet belőle, ha a munkaviszonyban vagy vállalkozói jogviszonyban (társadalombiztosítási jogviszonyban) 5 éven belül 90 napnyi (három hónapnyi) szünet keletkezik, függetlenül attól, hogy a jogviszonyban keletkező lyuk folyamatos vagy összeadódva jött létre.
Ebben az esetben megszűnne a kamattámogatás, sőt, nemcsak a fennmaradó tőketartozást kellene büntetőkamattal növelten tovább törleszteni, hanem az addig igénybe vett kamattámogatást is vissza kell fizetni egy összegben, 120 napon belül – hívta fel a figyelmet a Bank360. Szerintük ez különösen valós veszély lehet az olyan ágazatokban dolgozó munkásoknál, ahol az ötéves folyamatos munkaviszony ritka. Hasonló szankcióval szembesülhetnének azok is, akik megszegnék a legalább 5 évre szóló magyarországi munkavállalás szabályát, megszűnne magyarországi lakcímük.
A munkáshitelnél kedvezmény járhat a futamidő alatt született gyerekekre az alábbiak szerint:
- az első gyermeknél a törlesztés két évre lenne felfüggeszthető,
- a második gyereknél is felfüggeszthető lenne két évre a törlesztés, és a fennálló tartozás felét elengednék,
- a harmadik gyereknél pedig elengednék a még fennálló tartozást.
Mintegy 300 ezer, a megcélzott korosztályba tartozó fiatal lehet, aki elméletileg felvehetik a munkáshitelt. A kormány várakozásai szerint mintegy 500 milliárd forintnyi munkáshitelt vehetnek fel az érintettek, ami a 4 millió forintos maximális összeggel számolva 125 ezer darab munkáshitel-folyósítást jelentene.