A június 4-én megjelent jogszabályváltozás értelmében jelentősen emelkednek július elsejétől az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szerinti foglalkoztatási jogviszonyoknál a munkáltatók által fizetendő közterhek, és lesz más változás is.
A mezőgazdasági és turisztikai idénymunkáknál megduplázódik az eddigi közteher. Napi ötszáz forint helyett a minimálbér 0,5 százaléka lesz a munkáltató által fizetendő közteher, azaz jelenleg napi ezer forint.
Az alkalmi munkáknál szintén duplázódás jön, ugyanis az eddigi napi ezer forint helyett a minimálbér 1 százaléka lesz a közteher, vagyis júliustól kétezer forint naponta.
A filmipari statiszták alkalmi munkájánál pedig másfélszeresére emelkedik a munkáltató fizetendője. Az eddigi napi négyezer forint helyett a minimálbér 3 százaléka, tehát hatezer forint a fizetendő. Ezzel párhuzamosan másfélszeresére emelkedik a filmipari statisztáknak adható napi bér maximuma is, az eddigi 18 ezer forintról a minimálbér 12 százalékára, 24 ezer forintra növekszik.
Az egyszerűsített munkavállaló nem minősül biztosítottnak, de munkája beleszámít a nyugdíjába.
Mivel emelkedik a munkáltató által (a foglalkoztatás munkáltatói és munkavállalói közterheit is kiváltó) összeg, így a nyugellátás számítási alapja is változik a törvénymódosítás alapján. A mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál naponta a hónap első napján érvényes minimálbér 1,4 százaléka számít be júliustól a nyugdíjba (azaz napi 2800 forint), az alkalmi munkáknál és a filmipari statisztáknál pedig ennek duplája, azaz a minimálbér 2,8 százaléka (5600 forint) lesz a napi nyugdíjalap.
A mezőgazdasági idénymunka lehet
- növénytermesztési,
- erdőgazdálkodási,
- állattenyésztési,
- halászati,
- vadászati munka, szólhat
- a mezőgazdasági termékek anyagmozgatásáról, csomagolásáról (de továbbfeldolgozásáról nem).
A turisztikai idénymunka kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltató tevékenységet végző cégeknél képzelhető el, például
- idegenvezetés,
- lovas-, szálláshelyi, tartós szálláshasználati szolgáltatási tevékenység lehet, vagy
- utazásszervezői, illetve -közvetítő munka.
Mindkét idénymunkánál szabály, hogy a munkavégzés nem lehet több (azonos felek között), mint naptári évente 120 nap. Fontos még, hogy az idénymunka olyan tevékenység kell hogy legyen, amely a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.
Az alkalmi munka olyan munkaviszony, melyet a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra, és egy naptári hónapon belül legfeljebb 15 naptári napra, valamint egy naptári éven belül legfeljebb 90 naptári napra létesítettek, határozott időre.
Egyszerűsített módon foglalkoztatható még a NAV tájékoztatója szerint a filmipari statiszta is (FEOR 3711) feltéve, hogy a tevékenysége a filmalkotás elkészítésében kisegítő, pótolható jellegű.