A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésének egyik formája volt az, hogy az idegenforgalomban működők számára az állam elengedte a turizmusfejlesztési adó megfizetését. Ennek azonban vége, 2022-től újra meg kell fizetni ezt a közterhet is.
A turizmusfejlesztési hozzájárulást 2018-ban vezették be a 2016-ben elfogadott adócsomag alapján, a közterhet e törvény alapján megfizetni az áfatörvény 3. számú mellékletének (a szuperkedvezményes, 5 százalékos adókulcs alá tartozó szolgáltatásokat tartalmazó) 2. részének 3. és 5. pontjában szereplő szolgáltatások után kell. Ezek az alábbiak:
- étkezőhelyi vendéglátásban (SZJA 55.30 kezdetű szolgáltatáskódok) az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom, ami lehet
- éttermi szolgáltatás,
- cukrászati szolgáltatás,
- étkeztetés járművön,
- önkiszolgáló étkeztetés, illetve
- egyéb étkezőhelyi szolgáltatás (ez tartalmazhatja a szálláshelyen történő éttermi ellátást is).
- a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás (SZJA 55.1 és 55.2 kezdetű szolgáltatáskódok)
Ezeknél a szolgáltatásoknál tehát adott is az állam és el is vett.
Az adócsökkentés után valamennyi plusz adót azért bevezetett azok számára, akik ezt nyújtják. Ennek magyarázata egyszerű: az EU két kedvezményes adókulcs alkalmazását engedélyezi a tagországok számára, ennél a két tevékenységkörnél pedig kvázi egy harmadik kategória született azzal, hogy a valós adótartam nem 5, hanem 9 százalék. A 4 százalékos közterhet ugyanis – akárcsak az áfát – a szolgáltatásból származó általános forgalmi adóval nem terhelt bevétele után kell kiszámítani és megfizetni (vagyis az áfának nem alapja ez az összeg).
Nem ez azonban az egyetlen „hasonlóság” az áfa és a turizmusfejlesztési hozzájárulás között.
A bevallási időszak esetében is az áfabevallási időszak a mérvadó, vagyis akik havonta vallják be a forgalmi adót, azoknak a hozzájárulást is a tárgyhónapot követő hónap 20-ig kell bevallaniuk, a negyedéves bevallóknak megint csak a negyedévet követő hónap 20. napjáig, míg az éves bevallásra kötelezetteknek a következő év február 25-ig.
Van azonban egy fontos eltérés.
A turizmusfejlesztési hozzájárulást azoknak is meg kell fizetniük, akik áfafizetésre nem kötelezettek, például mert alanyi adómentességet kértek és kaptak. Tipikusan ilyen az Airbnb-n keresztül rövid távra – turisztikai céllal – bérbeadott ingatlanok esete, a hozzájárulást az ezekből megszerzett bevétel után is meg kell fizetni. Az áfát nem fizetők esetében egyébként szintén a következő év február 25-e a bevallás (és természetesen az adó megfizetésének) határideje.
És miért hozzájárulás a neve az adónak?
Az ebből származó bevételt – szemben az általános forgalmi adóval – turizmusfejlesztési célokra kell fordítania az államnak, méghozzá a költségvetés turisztikai célelőirányzatából.